New York zažil v noci na dnes bohatú nádielku slovenskej módy. V preplnenom slávnom klube Capitale na Manhattane sa uskutočnil 7. ročník veľkej módnej prehliadky mladých slovenských tvorcov pod názvom Slovak Fashion Night 2O12. Organizátorom podujatia je už tradične Generálny konzulát SR v New Yorku v spolupráci s GK Rakúska v New Yorku, Rakúskym kultúrnym inštitútom a americko-slovenskou Nadáciou +421 Foundation /www.plus421.org/. Tento rok záštitu nad podujatím prevzal Podpredseda vlády SR a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Húkanie sirén a škrípanie bŕzd odštartovalo kolekciu talentovaného návrhára Libora Komosného. Jeho biele modely s čistými líniami, nemocničné lôžka so sexi atraktívnymi sestričkami okamžite pritiahli pozornosť. Uznanie a obdiv získala aj študentka Ema Klein s kolekciou Gothit. Spolu s Liborom Komosným reprezentovali Ateliér odevného dizajnu VŠVU v Bratislave pod vedením skúsenej pedagogičky Júlie Sabovej. Ema Klein pre náročné newyorské publikum vybrala extravagantné modely ušité z čierneho saténu, strieborného lurexu a bieleho hodvábu. Jej monumentálny outfit večernej róby s provokatívnym strihom mal najväčší ohlas. Kleinovej „gothickú nevestu“ v svadobných minišatách s pompéznou dvojmetrovou vlečkou predviedla slovenská tanečníčka a modelka Ivana Surovcová.

Víťazka BMD vychádzajúca hviezda módnej scény Annamária Kiss Kosa sa predstavila Newyorčanom v kolekcii „Káva“ . Jej modely v odtieňoch od “capuccina“ až po tmavohnedú „arabicu“ navodili ovzdušie relaxu a elegancie. „Zameriavam sa na kontrasty a dvojfarebné kombinácie. Moje modely vyzerajú minimalisticky čisté, ale sú strihovo maximálne premyslené. Tým som sa chcela v New Yorku odlíšiť od iných.“ Vyjadrila svoje dojmy po prehliadke Annamária. Priestor na móle SFN 2012 dostala aj módna návrhárka slovenského pôvodu žijúca v New Yorku Lucia Racek Hulsizer. Ponúkla pestrofarebnosť, odvážne kreácie a svieži mestský štýl. O účasť na Slovak Fashion Night prejavili záujem aj rakúski dizajnéri. Hosťujúcou hviezdou bola tentoraz víťazka viacerých medzinárodných súťaží mladých dizajnérov Viedenčanka Eva Poleschinski.

 A. Kazlovova

 

Pridať komentár